Értéktár

Farkasfai meteorológiai állomás

farkasfai-meterologiai-allomas-01
2016.02.04
2016.03.10
2023.12.15
Völker József
  • Települési Értéktár
Szentgotthárd-Farkasfa
Farkasfai meteorológiai állomás

1981 és 2005 között Farkasfán működött az Országos Meteorológiai Szolgálat időjárási radarhálózata. 2005 óta automata műszerek végzik a méréseket a Szentgotthárd-Farkasfa Radarmeteorológiai Obszervatóriumban.

Az 1980-as évek elején hazánkban megépült az Országos Meteorológiai Szolgálat időjárási radarhálózata. A radarhálózat kiépítését az Országos Meteorológiai Szolgálat, a Légiközlekedés és Repülőtéri Igazgatóság és Országos Vízügyi Igazgatóság tárcaközi összefogással finanszírozta. A radarhálózat három radarállomásból állt, időrendi sorrendben az elsőt Budapesten, a másodikat Szentgotthárd-Farkasfán, a harmadikat Napkoron telepítették. Mindhárom helyen orosz gyártmányú, MRL-5 típusú időjárási radarokat telepítettek.

1981-ben Szentgotthárd-Farkasfa külterületén megépült a zalaegerszegi Agrober tervezésében és a Szentgotthárdi KTSZ kivitelezésében az őrségi tájba illő, szoknyás haranglábra emlékeztető épület, amelynek tetejére került a majdnem 3 tonnás antenna rendszer. Az épület legfelső- és második szintjén telepítették az orosz radarszakértők a radar adó és vevő berendezéseit, valamint az indikátor helyiség berendezéseit.

Az MRL-5 időjárási radar két hullámsávon üzemelő nagyteljesítményű berendezés, amely képes a csapadék felhőzet felderítésére, azok folyamatos követésére, csapadék intenzitásuk és magasságuk megmérésére.

1982 januárjában 16 fő felvételével és betanításukkal megkezdődtek a radar üzemeltetési és megfigyelési feladatai.

Kezdetben – a 80-as évek elején meglévő postai hírösszeköttetésnek megfelelően – az óránkénti megfigyelések, mérések eredményei telexen, térképes formában kerültek a különböző felhasználókhoz. A veszélyjelzés, riasztás URH telefonon történt. Ez a manuális rendszerű radarmegfigyelés időigényes, fáradtságos radaroperátori munka volt.

1982 tavaszán, az addig Szentgotthárd városában működő szinoptikus észlelő állomás az 5 fő személyzetével együtt az obszervatórium harmadik szintjén nyert elhelyezést.

Az obszervatórium második szintjén nyert elhelyezést a háttérszennyeződést mérő labor-helyiség, ahol a mérőműszerek folyamatosan mérték a levegő lúgosságát, savasságát, NO2 és NO, mennyiségét, valamint a troposzféra ózon tartalmát.

A rendszerváltás nagy változást hozott az obszervatórium munkájában is.

° Sopron és Szombathely után Szentgotthárdon is digitális telefonközpont épült.

° Beszerezhetővé vált olyan nagysebességű analóg-digitális jelátalakító, ami lehetővé tette a hatalmas adatmennyiség számítógépre való eljuttatását és azok feldolgozását.

° Számítógép vezérelte a radarmérések elindítását, a mért adatok feldolgozását, továbbítását a már jó összeköttetést biztosító postai vonalakon a budapesti radarhálózat központjába.

° A számítógépes rendszer nagymértékben könnyítette a radaroperátori munkát: Indította a negyedórás mérési ciklust, archiválta a mért megfigyelési adatokat, a felhasználási helyekre a csapadékfelhőzetet térképes formátumban továbbította.

° A szinoptikus észlelő állomás munkáját is nagymértékben megkönnyítette a finn gyártmányú MILOS típusú automata észlelő állomás.

A rendszerváltozással berobbant nagyfokú technikai fejlődés és automatizálás a munkaerőigényt is korlátozta. A mennyiségi és minőségi obszervatóriumi munka nagymértékben javult, de annak elvégzéséhez, a számítógépes rendszerfolyamat ellenőrzéséhez elégséges volt 6 fő. A 12 órás munkarendben dolgozó most már szinoptikus észlelő és radaroperátor is egyedül látta el mindkét feladatot, valamint háttérszennyeződést mérő labor mérési teendőit.

2003-2004 között az Országos Meteorológiai Szolgálat a már elavult 24 – 25 éves MRL-5 radarberendezéseket lecserélte modernebb, a mai kornak megfelelő EEC DWSR-2500 típusú amerikai időjárási radarokra.

2005 januárjában megszűnt a radar-üzemeltetés, a még használható alkatrészeket a Honvédség és a Baranyai Jégeső Elhárító Egyesülés kapta meg. A farkasfai obszervatóriumot megszüntettük, az új EEC radar már nem itt, hanem a Pogányvári magaslaton egy személyzet nélküli zárt torony épületben található.

Jelenleg Farkasfán az obszervatórium műszerkertjében - személyzet nélkül - a MILOS típusú automata szinoptikus állomás és a háttérszennyeződést mérő műszerek üzemelnek, az általuk mért adatokat az automata folyamatosan Budapestre a Meteorológiai Szolgálathoz továbbítja.

Bár a komplex meteorológiai állomás 2005-ben megszűnt, az automata műszerek a mai napig elvégzik az Országos Meteorológiai Szolgálat számára szükséges hőmérséklet-, csapadék- és páratartalom-méréseket, továbbá a szélirány-, szélsebesség- és légnyomásméréseket.

A nemzeti értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia, honlapok, multimédiás források)

> Szentgotthárd-Farkasfa meteorológiai állomás – OMSZ. In: http://www.karpat-medence.hu/c.php?c=szentgotthard-farkasfa-metallomas (letöltve: 2016.01.15.)

> Varga Nóra: Szenzációs tervek a farkasfai meorológiai állomáson. In: http://vaol.hu/cimlapon/szenzacios-tervek-a-farkasfai-meteorologiai-allomason-1251456 (letöltve: 2016.01.15.)

> Bottyán Emese: Szentgotthárd – Farkasfa. In: A légköri nedvesség forrásrégiójának meghatározása trajektória-elemzéssel valamint csapadékminták hidrogén- és oxigénizotópos vizsgálatával. p. 23-31. http://nimbus.elte.hu/tanszek/docs/BSc/2013/BottyanEmese_2013.pdf (letöltve: 2016.01.15.)

„farkasfai-meteorologiai-allomas.pdf” letöltése
Elhelyezve itt: Ipari és műszaki megoldások

Válassz Értéktár kategóriát

Eseménynaptár

06
okt.
Apát Panzió és Hajdina Étterem
Alapfokú gombaismereti tanfolyam az Apátban, 2024. október 6–9. Ősszel egy intenzív alapfokú gombaismereti

Jöjjön, látogasson meg minket!

Friss híreinkről a Klub nyilvános
facebook-oldalán

tájékoztatjuk az érdeklődőket!

H K Sze Cs P Szo V
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Kapcsolat a klubunkkal

Telefon: (+36) 94/380-113 (könyvtár)
Mobil: (+36) 30/575-0893 (Molnár Piroska)

Írjon üzenetet!

sztg ertektar also feher