Értéktár

Kulturális örökség Kulturális örökség

A kulturális örökség szellemi és tárgyi javai, különösen az irodalom, a tudomány, a népművészet és népi kézművesség, néprajz, filmművészet, iparművészet, képzőművészet, táncművészet és zeneművészet; továbbá a védett ingatlan értékei, különösen a nemzeti vagyon körébe tartozó, kiemelkedő értékű műemlékek és régészeti lelőhelyek, nemzeti és történelmi emlékhelyek, világörökségi helyszínek. 

5-6-hodaszi-ede-29

Hodászi Ede 1952 és 1972 között volt a szentgotthárdi Vörösmarty Mihály Gimnázium igazgatója. Tanári és emberi magatartása miatt a tanulók és tanártársai előtt nagy tiszteletnek örvendett.

5-6-vakarcs-kalman-03

A gimnázium tanára, néprajzi és helytörténeti kutató

5-6-mathiasz-marot-artur-09

Mathiász Artúr először tanárként, majd igazgatóként jelentős szerepet játszott abban, hogy a szentgotthárdi gimnázium Vas megye egyik legjobb gimnáziumává fejlődött.

5-6-szell-kalman-01

Széll Kálmán (1843-1915) a környék országgyűlési képviselőjeként, pénzügyminiszterként és miniszterelnökként a kiegyezéstől jelentősen hozzájárult városunk és környékének fejlődéséhez gazdasági és kulturális területen egyaránt.

5-6-vargha-gabor-01

Dr. Vargha Gábor ügyvéd a XX. század első évtizedeiben politikai, gazdasági és kulturális területen egyaránt sokat tett Szentgotthárd fejlődésért.

5-6-brenner-janos-01

Brenner János rábakethelyi káplán, az 1956-os forradalmat követő egyházüldözés vértanúja. Emlékezete évtizedeket, politikai rendszereket és földrajzi határokat átívelő lelki mozgalom.

5-6-szekely-erno-08

Dr. Székely Ernő közel 50 éven át volt városunk egészségügyének meghatározó egyénisége. Támogatta az Iskolaszanatórium megalapítását és a Hunyadi úton az Egészségház létrehozását.

5-6-keseru-balazs-01

Keserü Balázs szentgotthárdi születésű ifjú zeneszerző. Oratórikus miséjét 1996. június 23-án mutatták be a szentgotthárdi Nagyboldogasszony templomban.

5-6-desits-04

Desits Gyula XIX-XX. század fordulóján aktív szerepet vállalt Szentgotthárd közéletében. Községi önkormányzati és megyei bizottsági tag volt, a megyei közgyűlésben is képviselte a település érdekeit. Halála után a felesége adományozta a Hosszú utcában (ma József Attila utca) azt a telket, amelyen 1913-ra felépült az evangélikus templom és lelkészlak.

5-6-bujatti-herman-01

Bujatti Herman a szentgotthárdi Selyemgyár egyik vezetőjeként és kórházalapítóként 1916-ban elnyerte a Szentgotthárd díszpolgára címet.

5-6-vajda-odon-pal-08

Vajda Ödön zirci apát Szentgotthárd oktatásügyének és városiasodásának támogatója.

5-6-kiss-elemer-01

Lidértejedi és vízkeleti dr. Kiss Elemér szentgotthárdi főszolgabíró hivatali munkája mellett részt vett a járás számos szociális és kulturális egyesületének munkájában.

5-6-pavel-agoston-14

A nyelvész, néprajzkutató tudós Pável Ágoston élete végéig magyarországi szlovén maradt.

5-6-3-bela-kiraly-01

III. Béla uralkodása alatt öt ciszterci monostor épült fel Magyarországon, köztük az 1183-ban alapított szentgotthárdi apátság.

5-6-robert-leeb-01

A heiligenkreuzi apát indította el a barokk templom és kolostor építési munkálatait 1740-ben.

Válassz Értéktár kategóriát